Opublikowano Dodaj komentarz

Lęk seksualny i jak sobie z nim radzić

Nadszedł czas, aby uzyskać pomoc gdy odczuwasz lęk seksualny.

Uczucie lęku przed seksem jest normalne, ale nie musisz żyć z tym na zawsze.

Właśnie zaczęłaś spotykać się z kimś nowym? Wtedy większość z nas może odnieść się do uczucia zdenerwowania przed przejściem na kolejny poziom. Ale co się dzieje, jeśli jesteś żonaty od lat i nagle zaczynasz odczuwać niepokój seksualny? Okazuje się, że te uczucia mogą pojawić się w każdej chwili. I, nie można po prostu uzyskać nad nim przez przyprawiając rzeczy z jednym z najlepszych wibratorów lub działając na fantazji seksualnej z partnerem. Porady ekspertów są kluczowe. Ale dobrą wiadomością jest to, że poprosiliśmy edukatorów seksualnych o ich najlepsze wskazówki, jak poradzić sobie z lękiem seksualnym.

Lęk związany z seksem lub aktywnością seksualną może być doświadczany przez ludzi w każdym wieku we wszystkich rodzajach relacji” – mówi doświadczony terapeuta dr Katherine Hertlein, doradca eksperta w Blueheart. „Kiedykolwiek się to dzieje i z kimkolwiek się dzieje, często jest zakorzenione w strachu lub dyskomforcie związanym ze spotkaniem seksualnym”.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć:

JAK POWIEDZIEĆ, CZY CIERPISZ NA LĘK SEKSUALNY

Nie jesteś pewien, czy rozwinąłeś lęk wokół seksu, czy po prostu masz „normalne” nerwy związane z relacjami seksualnymi? Znajomość znaków, na które należy zwrócić uwagę, może naprawdę pomóc.

Co powoduje lęk seksualny

Odczuwanie lęku przed seksem może objawiać się na różne sposoby” – mówi dr Hertlein. „Jest to głównie poprzez objawy dysfunkcji seksualnej. Na przykład, ci, którzy cierpią z powodu lęku seksualnego może zgłosić niezdolność do utrzymania erekcji (dla mężczyzn). Lub, zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą mieć niezdolność do kulminacji. I może to nadal mieć miejsce, jeśli uważasz, że twój partner jest atrakcyjny seksualnie. Czasami może to również powodować przedwczesny wytrysk lub brak zainteresowania seksem. „

CO POWODUJE LĘK SEKSUALNY?

Przyczyny lęku wokół seksu są różne. „To może być związane z twoim stanem umysłu i strachu, że nie jest w stanie zadowolić swojego partnera, jeśli chodzi o bycie intymne”, mówi dr Hertlein. Ona wyjaśnia, że może to wynikać z:

  • Problemy z wizerunkiem ciała. Zwłaszcza jeśli jesteś samoświadoma tego, jak wyglądasz.
  • Niska pewność siebie w sferze seksualnej. Jest to poczucie nieadekwatności, jeśli chodzi o „występy” w łóżku. Czasami może to być spowodowane wcześniejszymi negatywnymi doświadczeniami.
  • Zwiększona ilość stresu.Stres w życiu codziennym, związany z pracą, związkami lub ogólnym życiem, może powodować lęk seksualny.
  • Utrata popędu seksualnego.Utrata libido może być spowodowana stresem lub nawet skutkiem ubocznym przyjmowania leków.

Ponadto, istnieją inne powody, dla których możesz doświadczać lęku seksualnego. „Problemy seksualne mogą być również wynikiem leżącego u podstaw schorzenia medycznego”, mówi dr Hertlein. „To może berelationship czynniki, walki o władzę, lęki, zaburzenia nastroju i inne problemy ze zdrowiem psychicznym. A nawet czynniki kulturowe lub religijne.”

CHODZENIE POWOLI MOŻE POMÓC W RADZENIU SOBIE Z LĘKIEM SEKSUALNYM

Keen, aby twój lęk seksualny stał się przeszłością? Cierpliwość jest kluczem. „Spróbuj odejść od robienia z seksu doświadczenia zorientowanego na cel” – mówi dr Hertlein. „Chodzi o poświęcenie czasu, cieszenie się sobą nawzajem i znalezienie intymności i połączenia. W ten sposób nie tylko zdejmiesz presję z siebie i partnera, ale także będziesz miał szansę dowiedzieć się, co jest dla ciebie zmysłowe. Pomyśl o tym jak o pustej tablicy. To szansa na odkrycie tego, co sprawia ci przyjemność, bez presji czasu czy celu końcowego.”

POSTARAJ SIĘ POPRAWIĆ SWÓJ STYL ŻYCIA

Nieustanny pośpiech w ciągu dnia? To nie będzie pomagać rzeczy w nocy. „Nasze wydarzenia życiowe mogą czasami powodować, że czujemy się zestresowani lub niespokojni, pozostawiając nasze umysły uruchomione nawet wtedy, gdy próbujemy się zrelaksować„, mówi dr Hertlein. „Możesz doświadczać stresu lub niepokoju z powodu czegoś, co wydarzyło się w pracy, kłótni z rodziną, a może czegoś innego. Niestety, nie zawsze możemy usunąć stres z naszego życia, ale możesz wprowadzić zmiany w stylu życia, aby pomóc w tym, jak sobie z nimi radzisz.”

Jak zmniejszyć lęk seksualny

Na szczęście, najlepsze sposoby są najłatwiejsze do wdrożenia. „Niektóre z moich najlepszych porad to upewnienie się, że otrzymujesz zalecane siedem do ośmiu godzin snu każdej nocy”, mówi dr Hertlein. „Upewnij się też, że stosujesz zdrową, zrównoważoną dietę i regularnie ćwiczysz, nawet jeśli jest to tylko godzina spaceru dziennie”. Te zmiany w stylu życia brzmią prosto, ale dzięki nim możemy dać z siebie wszystko, aby poradzić sobie z tym, co rzuca nam życie.”

ISTNIEJĄ TECHNIKI POMAGAJĄCE ZMNIEJSZYĆ LĘK SEKSUALNY

Uczucia narastającej paniki? „Celem jest tutaj odejście od skupiania się na niepokoju wokół naszego ciała i seksu”, mówi dr Hertlein. „Ogólne strategie zmniejszania lęku obejmują mindfulness, oddychanie i uziemienie. Istnieje wiele zasobów, książek i aplikacji, które mogą pomóc ci stać się bardziej uziemionym i mniej niespokojnym.” Ale upewnij się, że trzymasz się ich. „Pomaga, jeśli robisz je przez pewien okres czasu”, dodaje dr Hertlein.

POROZMAWIAJ ZE SWOIM PARTNEREM

Ukrywanie faktu, że czujesz się niespokojny wokół seksu? Najlepszą rzeczą do zrobienia jest rozmowa, niezależnie od tego, jak bardzo się czujesz zakłopotany. „Niepokój w twoim związku prawdopodobnie nie jest wygodną rzeczą”, mówi dr Hertlein. „Ale pomocne może być porozmawianie z partnerem o swoich obawach, zwłaszcza jeśli twoją początkową reakcją jest unikanie seksu. To pomoże mu zrozumieć, czego doświadczasz, dzięki czemu będziecie mogli wspólnie przez to przejść. Im więcej jasności i komunikacji masz wokół tego tematu, tym łatwiej będzie wam obojgu przez to pracować.”

eroprezent.pl-blog-porozmawiaj-ze-swoim-partnerem

NIE UNIKAJ PROFESJONALNEJ POMOCY

„Wreszcie, jeśli nadal doświadczasz jakiegoś problemu ze swoim ciałem lub seksem, ważne jest, aby porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym”, mówi dr Hertlein. „Może to być wynikiem ukrytego stanu zdrowia lub wynikiem leków, które przyjmujesz”.

I nie bój się rozmawiać z terapeutą seksualnym. „Szukajcie pomocy”, mówi dr Hertlein. „Terapia w celu zmniejszenia lęku lub terapeuta specjalizujący się w zdrowiu seksualnym i terapii par może być zmieniającą życie metodą wsparcia. Nie cierp w milczeniu”.

Dodaj komentarz