Erotyczne maski i opaski na oczy

Kim jesteś piękna maseczko? To pytanie rodem z Włoch. A dokładnie – z Wenecji. Historia karnawału weneckiego rozpoczęła się ok. XIII wieku. Z tego okresu wywodzą się pierwsze wzmianki o noszeniu masek. Dopiero w XVII wieku karnawał ten stał się imprezą popularną w całej Europie. Ale już niedługo potem, kiedy w XVIII wieku panowanie nad Wenecją objął król Austrii, Republika Wenecka przestała istnieć.

A WRAZ Z WENECJĄ UMARŁ KARNAWAŁ I JEGO NIEODZOWNY SYMBOL – WENECKA MASKA.

Noszenie masek zostało zakazane. Ale dlaczego właściwie maski stały się tak popularne? Karnawał, był okresem zabawy, ogólnej wesołości w mieście. Jedzono i pito. Tańczono i śpiewano. I znowu jedzono i pito. A równocześnie panowała milcząca zgoda na rozluźnienie obyczajów. Nazwijmy rzecz po imieniu. Każdy chciał pobrykać. Maska na twarzy pozwalała zachować choć trochę anonimowości. Ogólnie szanowany urzędnik w masce, miał szansę nierozpoznany przydusić gdzieś w kącie dziwkę łaziebną. A z kolei niskiego rodu chłopak mógł solidnie dogodzić damie, która normalnie nie zaszczyciła by go spojrzeniem.

W MASKACH WSZYSCY BYLI RÓWNI, A PODZIAŁY NIE ISTNIAŁY.

Karnawał reanimowany został w XX wieku. Wskrzeszono też maski. Ale nie wszystkie maseczki były piękne. Najpopularniejszym (podobno do dzisiaj) kształtem maski jest maska medyka – z charakterystycznym, długim, widocznie zakrzywionym dziobem. Kilka wieków temu taka maska była noszona głównie przez lekarzy. Stąd jej nazwa. Umieszczone w dolnej części dzioba zioła miały uchronić ich przed infekcjami i zarażeniem się chorobą od leczonych pacjentów. Wyobraź sobie jak pochyla się nad Tobą tak zamaskowany lekarz na oddziale ratunkowym! Zresztą w tej profesji akurat masek używa się do dziś. Czyżby też unikali rozpoznania?

DZISIEJSZE, PRAWDZIWE MASKI WENECKIE TO MAŁE DZIEŁA SZTUKI ROBIONE Z PORCELANY LUB GIPSU.

Mają tylko dwie wady: są baaardzo drogie i nie nadają się do łóżka. Więc jeżeli tylko nie jesteś miłośnikiem igraszek w stylu dawnych wenecjan, to raczej wybierz maseczkę od nas. Piękną, koronkową lub groźną maskę, w której dla niego/ dla niej staniesz się diabłem. A może maskę Zorro? Więc kim jesteś tajemnicza maseczko?

Wyświetlanie 1–12 z 81 wyników

Wyświetlanie 1–12 z 81 wyników