Opublikowano Dodaj komentarz

Seks z osobą niepełnosprawną

Seks z osobą niepełnosprawną to jeden z największych tabu dotyczących seksu. Jedynie 5% pełnosprawnych osób miało kiedyś randkę z osobą niepełnosprawną a jedynie połowa osób z niepełnosprawnościami prowadzi aktywne życie seksualne. W związku z ograniczeniem informacji na temat seksualności odnośnie takich osób narosło wiele mitów. Ta sfera życia nadal stanowi tabu jeśli weźmiemy pod uwagę właśnie osoby niepełnosprawne, a przecież jest to ważny element naszego życia, który nie omija nikogo.

Znalezienie mitów na temat seksu z osobą niepełnosprawną to żaden problem. Wystarczy prosta rozmowa na ten temat i już pojawią się znaki zapytania. Często nie wynikają one nawet ze złych intencji czy ignorancji, le związane są z tym, że przede wszystkim się wstydzimy.

Osób niepełnosprawnych nie interesuje seks

Mit 1. Osoby z niepełnosprawnością są aseksualne. To stwierdzenie z kosmosu. Naszym podstawowym narzędziem seksualnym jest mózg. Można mieć nawet totalny brak czucia w narządach płciowych bo i tak się zdarza a i tak można być osobą seksualną i zmysłową. Nie ma takiego rodzaju niepełnosparwności, który będzie zaburzał życie seksualne. Również niepełnosprawność intelektualna tego nie robi. Żadne z fizycznych ograniczeń nie odbiera nam możliwości fantazjowania, odczuwania pożądania, podniecenia. Jest to więc tak naprawdę błędne przekonanie.

Osoby z niepełnosprawnością mają ważniejsze problemy

Mit 2. Osoby z niepełnosprawnością są skupione jedynie na życiu wewnętrznym i cielesne potrzeby są im obojętne. Mają ważniejsze potrzeby od życia erotycznego.Takie myślenie wynika chyba z lęku osób sprawnych przed niepełnosprawnością. Może być to związane z tym, że niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić funkcjonowania takiej osoby w życiu erotycznym. Ludzie uważają, że przeżycie z niepełnosprawnością wymaga większych przeżyć niż seksualność i jest szczególnie trudne. Jednak to złe przekonanie, ponieważ jak pokazują badania osoby z niepełnosprawnościami są tak naprawdę bliżej ciała a nie dalej.

Osoby niepełnosprawne nadmiernie okazują seksualność

Mit. 3 Osoby z niepełnosprawnością nadmiernie uzewnętrzniają swoją seksualność.To kolejne uogólnienie, które ma charakter krzywdzący. Na pewno będą takie osoby, ale jest tak również w przypadku osób w pełni sprawnych. Kluczem jest do tego co innego, często to wynik kompleksów i lęków związanych z tym obszarem życia. Niepełnosprawność nie ma tutaj nic do rzeczy.

Cała inicjatywa po stronie osoby sprawnej.

Mit 4. Jeśli w związku druga osoba jest pełnosprawna, to w trakcie wspólnych zabaw inicjatywa jest tylko po jej stronie.To również błędne przekonanie i jak pokazują nam różne badania mężczyźni z porażeniem czterokończynowym potrafią się świetnie komunikować i tak naprawdę inicjatywa może tutaj być po obu stronach.

Zakochana para seks

A gdzie romantyzm?

Mit 5. Seks z osobą z niepełnosprawnością jest pozbawiony romantyzmu. Z powodu jej ograniczeń, wszystko wymaga długiego przygotowania i brak w tym spontaniczności. Osoby, które są po urazach czasami na to właśnie narzekają i faktycznie zauważają, że jest inaczej niż było kiedyś. Z drugiej strony jak będzie można się do sytuacji przyzwyczaić i wtedy będzie już nie tylko widziało się negatywne kwestie, ale będzie można również zauważyć inne sprawy, te, które traktować będzie można bardziej pozytywnie. Będzie można zadbać o więcej form komunikowania.

Partner czy raczej opiekun?

Mit 6. Decydując się na związek z osobą z niepełnosprawnością, decydujesz się na zostanie jego opiekunem.To już kwestia indywidualna, można się na to zdecydować i być opiekunem, a można być partnerem czy partnerką takiej osoby. To rokuje dużo lepiej dla związku. Bycie czyimś opiekunem tak naprawdę będzie wykluczało taką osobę z bycia w partnerskim związku. To jak będzie w konkretnej sytuacji to już kwestia indywidualnej decyzji.

To nie jest prawdziwy seks

Mit 7. Osoby z niepełnosprawnością nie mogą uprawiać „prawdziwego” seksu. Jeśli zakładamy, że w dzisiejszych czasach nie do końca wiadomo co jest tym „prawdziwym” zbliżeniem to tak naprawdę będzie trudno coś odpowiedzieć. Według klasyfikacji podaje się, że najważniejszą kwestią będzie satysfakcja. A odpowiedzi na to co przynosi satysfakcję może być bardzo wiele i są one zróżnicowane. Dlatego nie ma tak naprawdę pojęcia seksu prawdziwego bo dla każdego co innego może być gwarancją zadowolenia.

Czy to już fetysz?

Mit 8. Osoby niepełnosprawne często spotykają ludzi, zafiksowanych na punkcie ich niepełnosprawności. Ciężko jest im się umówić z kimś, kogo interesują po prostu oni sami. Czasami faktycznie jest to temat podnoszony, pojawiają się środowiska, w których niektórzy eksperymentują z erotyką i tam może być tak, że niepełnosprawność jest jak fetysz. Jako, że jest tu mowa o upodobaniach to wynika to z pociągu do inności. Można mieć różne upodobania związane z partnerami i różne kwestie mogą być tutaj brane pod uwagę.

Jeśli ktoś będzie chciał eksperymentować to mamy w sprzedaży różnorakie zabawki erotyczne tworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Takie rzeczy też będzie trzeba odpowiednio dobrać. Zajmują się tym seksuolodzy oraz fizjoterapeuci, którzy są na ten temat otwarci. Warto oczywiście o tym pamiętać i również takie kwestie brać pod uwagę. Czasami mówimy również o takiej dziedzinie jak rehabilitacja seksualna. W czasie terapii można się zastanawiać jakie metody przy danym rodzaju niepełnosprawności będą się sprawdzać najlepiej.

Dodaj komentarz