Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń seksualnych, z którym zmaga się niejedną para, jest przedwczesny wytrysk penisa. Dolegliwość ta nierzadko jest przyczyną frustracji wieku mężczyzn oraz poważnych napięć w związku. Jak zapobiegać problemom z przedwczesnym wytryskiem?

Przedwczesny wytrysk – charakterystyka problemu

Czym jest przedwczesny wytrysk? To jedna z najczęstszych dysfunkcji seksualnych, polegająca na sytuacji, w której wytrysk spermy następuje zdecydowanie wcześniej, niż życzyłby sobie tego sam zainteresowany. Szacuje się, iż z powyższym problemem zmaga się co trzeci mężczyzna zachowujący aktywność seksualną. Zjawisko to jest uciążliwe dla obu stron w związku, gdyż uniemożliwia odbycie zadowalającego stosunku płciowego. Wielu mężczyzn na skutek owego problemu zwleka z odbyciem aktu seksualnego w obawie o kolejne niepowodzenie i rozczarowanie swojej partnerki.

Przedwczesny wytrysk może się pojawić:

Pierwsze dwa warianty zachowań najczęściej mają związek z męską inicjacją seksualną, trzeci natomiast występuje najczęściej i zalicza się do utrwalonych nieprawidłowych reakcji.

Przyczyny wczesnego wytrysku

Problem z wytryskiem podczas stosunku może być następstwem wielu różnych czynników. Może mieć swoje źródło w psychice bądź w chorobach organicznych. W związku z powyższym przyczyny wczesnego wytrysku możemy podzielić na dwie grupy: psychogenne i somatyczne.

Do czynników psychogennych zaliczamy:

Przedwczesny wytrysk ćwiczenia mięśni

Do czynników somatycznych należą następstwa takich schorzeń, jak:

Fazy podniecenia a kontrolowanie wytrysku

Warto zauważyć, iż na podniecenie seksualne mężczyzn składają się cztery charakterystyczne fazy:

Środkiem do celu, czyli zapanowania nad przedwczesnym wytryskiem, jest kontrola zachowań składających się na fazę plateau. To właśnie wtedy jest czas na pohamowanie żądzy przyjemności i skupienie się na samej radości z fizycznego kontaktu z kobietą. Kluczem do sukcesu okaże się wydłużenie owej fazy, a pomocne w tym będzie unikanie gwałtownych ruchów już od samego początku gry wstępnej, a w samym momencie poprzedzającym ejakulację – chwilowe zaprzestanie jakichkolwiek czynności.

Ćwiczenia na opóźnienie wytrysku

Jak można opóźnić wytrysk naturalnie? Z pomocą przychodzą uniwersalne ćwiczenia opóźniające ejakulację, które można wykonywać codziennie we własnym domu lub podczas zbliżenia z partnerką. Regularny i staranny trening powinien przynieść oczekiwane rezultaty. Jeśli pomimo usilnych starań problem wciąż daje o sobie znać, być może trzeba będzie skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty (seksuolog, urolog lub lekarz pierwszego kontaktu) bądź z innych metod, które opisano w dalszej części artykułu. Jak mogą wyglądać ćwiczenia na problemy z przedwczesnym wytryskiem?

Przedwczesny wytrysk jak zapobiegać

Skuteczne sposoby na wczesny wytrysk

Sfera seksualna dla wielu osób stanowi jedną z istotniejszych dziedzin życia, nic więc dziwnego że związane z nią problemy wywołują sporą dawkę emocji. Problem z szybkim wytryskiem to zmora wielu związków. Nierzadko jest powodem konfliktów i napięć, są jednak przypadki, w których problem z przedwczesnym wytryskiem okazał się przyczyną rozpadu udanej relacji. Niezwykle istotne jest więc szybkie i zdecydowane działanie, mające na celu opóźnienie wytrysku. Jeśli naturalne metody zawiodą, a farmakoterapię lub interwencję chirurgiczną uznajemy za ostateczność, warto wypróbować kilka metod opisanych poniżej.

Preparaty na opóźnienie wytrysku

Do sprawdzonych sposobów na opóźnienie ejakulacji należy zastosowanie preparatów na opóźnienie wytrysku. Pierwsza propozycja to specjalne żele, maści lub spraye znieczulające, które mają za zadanie przedłużyć moment erekcji i zapobiegać irytującym falstartom. Przy użyciu owych środków koniecznie należy pamiętać założeniu prezerwatywy, inaczej partnerka także może odczuć efekt znieczulenia, a wtedy wszelkie zabiegi minęłyby się ze swoim celem, czyli usatysfakcjonowaniem obojga kochanków. Drugim wariantem są skuteczne tabletki na dłuższy stosunek. Pierwsze efekty ich zażywania są widoczne już po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji. Lista propozycji jest długa, każdy z pewnością znajdzie preparat dla siebie.

Prezerwatywa przedłużająca stosunek

Innym polecanym sposobem na to, jak opóźnić wytrysk, jest użycie prezerwatywy przedłużającej stosunek. Powyższą pozycję posiada w swym asortymencie każdy szanujący się producent zabezpieczeń antykoncepcyjnych. Efekt opóźnionego wytrysku jest osiągany dzięki pokryciu wnętrza prezerwatywy specjalnym lubrykantem. Zapewnia on możliwość kontroli nad czasem ejakulacji, a przy tym nie ma bezpośredniego kontaktu z pochwą, a więc nie wpływa w żaden sposób na odczucia partnerki. Najczęściej wykorzystywany w tym celu środek to benzokaina o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym.

Odrobina alkoholu nie zaszkodzi

O ile alkoholizm zaliczany jest do grona czynników sprzyjających przedwczesnym wytryskom, o tyle odrobina ulubionego trunku w trakcie gry wstępnej może okazać się pomocna. Jak dobrze wiemy, alkohol nie jest sprzymierzeńcem osiągania szybkiej ejakulacji, a wielu mężczyzn po jego zażyciu wręcz narzeka na duże trudności z dojściem do orgazmu. Kwestia ta może być zmorą dla panów, których czas wytrysku zwykle mieści się w normie, jednak mężczyźni szukający metod na opóźnienie wytrysku z pewnością od czasu do czasu mogą skosztować czegoś procentowego.

Stosunek wielokrotny

Taktyka ta polega na wykorzystaniu tak zwanej metody zmęczenia. Chodzi w niej o to, by za pomocą kilku stosunków następujących zaraz po sobie, niejako zmęczyć partnera. Każdemu następnemu zbliżeniu towarzyszy coraz większe wyczerpanie fizyczne mężczyzny ale także coraz dłuższy czas erekcji oraz zdecydowanie późniejszy wytrysk. Metoda ta wymaga jednak sporej wyrozumiałości i cierpliwości ze strony partnerki. Niewykluczone jednak, że niejedna kobieta będzie bardzo zadowolona…

Psychoterapia – czy to pomaga?

W przypadku, gdy zbyt wczesny wytrysk jest wynikiem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy nerwica lękowa, wówczas naturalne metody zwalczania owej bolączki mogą okazać się nieskuteczne. W powyższej sytuacji należy zastosować leczenie farmakologiczne, polegające na przyjmowaniu leków antydepresyjnych. Najlepiej sprawdzają się leki SSRI czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (paroksetyna, sertralina, fluoksetyna). Jednym ze skutków ich działania jest właśnie opóźnienie wytrysku. Badania wykazują aż 80% skuteczność leków z grupy SSRI w zakresie wydłużenia czasu do wytrysku penisa. Dobre rezultaty przynosi także psychoterapia, a zwłaszcza sesje w towarzystwie partnerki. Terapeuta pracuje wówczas nad szczerą komunikacją w sferze seksu oraz otwartym i nieskrępowanym wyrażaniem emocji.

Aby uniknąć nawracania problemu…

Po zakończonym sukcesem leczeniu należy szczególnie zadbać o dobre nawyki mające wpływ na utrzymanie osiągniętego efektu. Do skutecznych środków zwalczających nawracanie problemu należą:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *