Fantazje seksualne pojawiają się w dowolnym momencie, niemal w każdej chwili, nie tylko podczas stosunku seksualnego, ale i w trakcie sprzątania mieszkania. Przynajmniej część z nich jest realizowana już poprzez samo fantazjowanie, choć nie brakuje i takich, o których zaspokojeniu w realnym świecie nawet nie myślimy.

Problem seksualności należy do kwestii złożonych, dobrze jest więc pamiętać, że jest to coś więcej niż tylko sam uprawiany przez nas seks. Seksualne „ja” jest aktywne nie tylko podczas stosunku z partnerem oraz masturbacji, ale i wtedy, gdy wydaje się nam, że samo myślenie o seksie jest niestosowne. Co więcej, na różnych etapach życia można też mówić o różnych formach wyrazu seksualności. Jest ona realizowana na wiele sposobów, a fantazje seksualne są jednym z najbardziej interesujących z nich.

Co sprawia, że ludzie w ogóle fantazjują o seksie? Okazuje się, że źródeł fantazji seksualnych należy szukać w biologii, ludzkiej fizjologii oraz w psychice. Wpływ na nie ma temperament seksualny, podtrzymują one napięcie erotyczne, a czasem mówią wiele o naszych potrzebach i pragnieniach. Czasem spodziewamy się ich, potrafią jednak pojawić się także w okolicznościach dla nas samych zaskakujących takich, jak choćby wspomniane już sprzątanie.

Czego dotyczą nasze fantazje seksualne?

Fantazje seksualne nie mają granic. Wielu osobom wydaje się, że ich pragnienia są naprawdę nietypowe albo wyjątkowo wyuzdane. Tymczasem okazuje się, że wcale nie jesteśmy jedynymi osobami na świecie, których fantazje seksualne wyglądają tak, a nie inaczej. Badania na ten temat prowadzone są na wiele sposobów. Wiele z nich opiera się na pytaniach otwartych, dzięki czemu ich uczestnicy mogą bez przeszkód dzielić się własnymi marzeniami na temat seksu. Wyniki wspomnianych badań nie zawsze są jednoznaczne, a różnice między nimi wynikają choćby z wieku, płci i miejsca zamieszkania badanych.

Także charakter samych pytań może wpływać na to, jakie odpowiedzi będą udzielone. Nie sposób jednak nie zauważyć tego, że pewne wątki, wokół których koncentrują się fantazje są powtarzalne bez względu na to, gdzie prowadzono badanie i jaka była grupa respondentów. Jakie to wątki? Jest ich co najmniej kilka.

Jednym z najpopularniejszych jest różnorodność aktywności seksualnych i warunków, w jakich do nich dochodzi, fantazjujemy więc zarówno seksie analnym lub oralnym, jak i o nowych miejscach i pozycjach uprawiania miłości. Często powtarzającym się jest również wątek dominacji i uległości, a co za tym idzie – kontroli lub jej utraty, do której dochodzi choćby poprzez unieruchomienie partnera. Popularne są też fantazje seksualne odnoszące się do seksu grupowego oraz tak zwanych scenariuszy romantycznych.

Niejednokrotnie w marzeniach jesteśmy też w stanie stawić czoła tematom tabu. Wiele osób fantazjuje o ekshibicjonizmie lub seksie z osobą duchowną, choć w realnym świecie niewielki odsetek społeczeństwa mógłby zdecydować się na taki krok i odczuwać rzeczywistą satysfakcję z tego powodu. Jeszcze innym często powtarzającym się wątkiem jest ten, który dotyczy płynności płci oraz orientacji seksualnej. Nawet osoby przekonane o swoim heteroseksualizmie często myślą więc o seksie z osobami tej samej płci.

Czy fantazje seksualne pojawiają się z powodu nudy?

Jedna z bardziej popularnych opinii na temat fantazji seksualnych zakłada, że pojawiają się one przede wszystkim jako wyraz znudzenia i niespełnienia, a tym samym są charakterystyczne przede wszystkim dla tych osób, które nie mogą pochwalić się zbyt bogatym życiem seksualnym. Warto jednak zauważyć, że badania naukowe już od dawna zadają tej tezie kłam. Wynika z nich, że skłonność do fantazjowania jest domeną osób aktywnych, częściej masturbujących się i decydujących się na seks partnerski. Nie jest prawda także to, że fantazjując na temat pożycia seksualnego jesteśmy zawsze zainteresowani tym, aby fantazja ta została wcielona w życie.

Oczywiście, często tak się dzieje. Nie brakuje jednak osób fantazjujących na jakiś temat i przekonanych o tym, że nigdy nie chciałoby wprowadzić swoich marzeń w życie. Czasem nie jest to zresztą nawet możliwe. Nietypowe fantazje nie są też dowodem na to, że mamy do czynienia z osobami zmagającymi się z pewnymi zaburzeniami. Wiele kobiet marzących o ostrym seksie to przecież te same kobiety, które nigdy nie pozostałyby w związku z mężczyzną stosującym przemoc.

Czy fantazje seksualne powinny nas martwić?

Choć fantazje seksualne dostarczają przyjemności, nie można nie zauważyć tego, że dla wielu osób są źródłem zmartwienia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że czasem naprawdę trudno jest je zrozumieć. Proces edukacji seksualnej jest daleki od ideału, nic więc dziwnego, że większość ludzi nie może liczyć na narzędzia, które pozwoliłyby na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jakie są ich własne potrzeby i w jaki sposób można doprowadzić do ich spełnienia.

Jeśli zatem wydaje się nam, że któraś z naszych fantazji jest czymś, czego powinniśmy się wstydzić albo czymś, co wpędza w poczucie winy, należy rozpocząć od odkrycia, o jakiej potrzebie może ona świadczyć. Jej odkrycie może pomóc w odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest jej rola w naszym życiu seksualnym.

Inna obawa związana z fantazjami seksualnymi wiąże się z pytaniem o to, czy marzenia są tożsame z pragnieniem uprawiania seksu w zbliżony sposób. Obawa ta wynika jednak przede wszystkim z błędnego rozumienia, czym jest fantazja seksualna, nie brakuje bowiem osób przekonanych o tym, że fantazjujemy przede wszystkim o tym, czego chcemy doświadczyć w realnym świecie. Tymczasem, tak naprawdę, tylko my jesteśmy bohaterami swoich fantazji. Nawet osoby, które w nich dotrzymują nam towarzystwa, nie są rzeczywiste. To jedynie obrazy realnych osób tworzone przez nas samych. W rezultacie, w fantazjach seksualnych nie ma realnego niebezpieczeństwa.

Fantazje seksualne

Bez względu na to, jak bardzo byłyby one nietypowe, nie zmienia to faktu, że są kontrolowane przez nas samych, a nie przez kogokolwiek innego. Jeśli zatem fantazje rodzą w nas wątpliwości związane z naszą moralnością, warto myśleć o nich przede wszystkim jako o teatrze. Pojawiają się w naszych głowach, a tym samym to właśnie my jesteśmy osobami odpowiedzialnymi zarówno za ich reżyserię, jak i scenariusz oraz dialogi. Jeśli tylko tego chcemy, możemy je dowolnie modyfikować i zmieniać.

Czy jednak oznacza to, że fantazjami seksualnymi nie należy się przejmować? Niestety, czasem powinny budzić nasz niepokój. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy fantazjujemy o czymś, co sprawia nam cierpienie, pozbawia nas uczucia sprawczości, a także wtedy, gdy czujemy pewien przymus fantazjowania. Fantazje nie mogą nas tez skłaniać do realizowania ich bez uzyskania świadomej zgody przez inne osoby mające w nich uczestniczyć.

Fantazje seksualne jako wstęp do działań?

Nietrudno się domyślić, że zarówno same fantazje seksualne, jak i pytanie o to, czy powinno się dążyć do ich spełnienia, mogą być problemem w stałym związku. Nieustannie warto więc przypominać sobie o nierozerwalnym związku, jaki istnieje pomiędzy naszymi fantazjami oraz seksualnością.

Także w związku mamy przecież prawo do seksualnej prywatności. W związku z tym nie ma wcale przymusu realizowania każdej fantazji seksualnej. Jedne z nich już w wyobraźni spełniają swoje funkcje, inne mogą być jednak wstępem do konkretnego działania. Problemem może wydawać się znalezienie różnic i podobieństw między nimi, warto więc wcześniej postawić sobie kilka pytań.

Jedno z najważniejszych dotyczy tego, czy nasza fantazja jest w ogóle legalna. Nikogo nie powinno przecież zaskakiwać to, że niektóre podniecają nas właśnie dlatego, że wiążą się z przełamywaniem granic. Nikt nie ocenzuruje naszych myśli, jeśli jednak chcemy wprowadzić je w czyn, dobrze jest mieć pewność, że nie złamiemy przy okazji prawa.

Nie mniej istotne jest to, czy w ogóle akceptujemy nasze fantazje. Nie każdy czuje się przecież jednakowo komfortowo poruszając kwestie związane ze swoją seksualnością. Jeśli fantazja wywołuje więc przede wszystkim wstyd, przed wcieleniem jej w życie warto zastanowić się nad tym, jaka może być jego geneza.

Nie mniej ważną jest kwestia emocji, jakie odczuwamy, gdy zastanawiamy się nad tym, czy nasza fantazja mogłaby zostać wcielona w życie. Ekscytacja, radość i spokój wróży nam dobrze. Nie powinniśmy też zniechęcać się z powodu odrobiny niepewności. Jeśli jednak dominują negatywne emocje, konieczne jest ustalenie, co może być ich źródłem.

A co, jeśli fantazja, która tak nas podnieca, w realnym świecie nie spełni naszych oczekiwań? Musimy pamiętać, że o ile w pełni kontrolujemy swoje myśli, o tyle nigdy nie mamy pełnej kontroli nad tym, co dzieje się w realnym świecie. Pomiędzy fantazją i sposobem jej realizacji musi istnieć pewna różnica, my zaś musimy być pewni, że mamy w sobie gotowość jej zaakceptowania. Podejście do realizacji fantazji powinno być więc realistyczne. Jeśli nie będziemy mieli przesadnych oczekiwań, z pewnością będziemy też naprawdę dobrze się bawić.

Ważne mogą okazać się również kwestie techniczne, czasem bowiem wprowadzenie naszych fantazji w życie wymaga zaopatrzenia się w pewne gadżety erotyczne. Niektóre można nabyć bez trudu, a nawet znaleźć w najbliższym otoczeniu. Jeśli jednak marzymy o orgii, sytuacja nieco się komplikuje.

Tu przydadzą się nie tylko osoby chętne do przeżycia wspólnej przygody, ale również miejsce, które jest rzeczywiście bezpieczne oraz zabezpieczenie przed ewentualnymi infekcjami narządów płciowych. Konieczne jest też wyznaczenie pewnych granic postępowania. Tu zresztą pojawia się jeszcze jeden problem. Jeśli nasze fantazje seksualne wymagają zaangażowania ze strony innych osób, należy spytać się o to, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na ich zaproszenie i zaakceptowanie w naszym świecie.

Może się wydawać, że pewna doza manipulacji nie będzie szkodliwa, warto jednak pamiętać, że takie podejście może okazać się niezwykle ryzykowne. Osoby zaproszone do udziału w fantazji, powinny wiedzieć, na co się piszą i czego mogą oczekiwać.

Gdy poznamy już odpowiedzi na wszystkie wymienione pytania, postawmy sobie najważniejsze – czy nadal interesuje nas wcielenie fantazji seksualnych w życie? Jeśli tak – do dzieła!

Jeśli interesuje Cię tematyka fantazji seksualnych to zapraszamy do obejrzenia debaty seksuologów pt. „Fantazje seksualne Polaków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *