Osiągnięcie pełnego wzwodu u mężczyzn jest warunkiem odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Niekiedy jednak nawet młodzi mężczyźni napotykają na swojej drodze problemy z utrzymaniem wzwodu. Jakie są tego przyczyny i jak można im zaradzić?

Erekcja – co to takiego?

Czym jest erekcja? To nic innego jak wzwód męskiego prącia. Być może zadasz teraz pytanie: czym jest wzwód i po czym można go rozpoznać? Otóż można go określić jako pełną gotowość do odbycia stosunku seksualnego. Jest to mechanizm angażujący układ nerwowy, układ hormonalny oraz układ krążenia. Proces ten polega na pobudzeniu znajdującego się w rdzeniu kręgowym ośrodka erekcji, który odpowiada za napełnienie ciał jamistych prącia krwią.

Pobudzenie to następuje w efekcie działania bodźców wpływających na doznania zmysłowe mężczyzny. Można do nich zaliczyć konkretny dotyk, smak, dźwięk, obraz a nawet fantazje erotyczne czy samą świadomość zbliżającego się stosunku seksualnego i emocje z tym związane. W wyniku działania powyższych impulsów, męski członek zwiększa swoją objętość i długość, staje się twardy, sztywny i uniesiony, a w efekcie jest gotowy do dalszych zadań, czyli penetracji pochwy. Za prawidłową erekcję uznaje się nie tylko samo osiągnięcie ale także utrzymanie pożądanej sztywności prącia do momentu ejakulacji czyli wytrysku.

Rodzaje erekcji

Wiemy już, że mechanizm wzwodu polega na wypełnieniu krwią ciał jamistych, co powoduje zesztywnienie i uniesienie prącia. Warto zauważyć, iż istnieje kilka czynników wywołujących wyżej opisany stan u zdrowego mężczyzny. Należą do nich bodźce pobudzające męskie zmysły, rojenia, fantazje czy bezpośredni dotyk. Co ciekawe, nie każdy wzwód jest wywołany określonymi czynnikami. Niektóre z nich pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Występuje kilka rodzajów erekcji, możemy podzielić je na trzy podstawowe odmiany:

Rodzaje erekcji

Nocne wzwody – czy jest się czym niepokoić?

Nocna erekcja to całkowicie naturalny i prawidłowo przebiegający mechanizm zachodzący bez udziału świadomości mężczyzny. Co więcej, nocne erekcje stanowią najlepszy sprawdzian w przypadku rozwikłania przyczyn stojących za problemami z potencją. Brak wzwodu w ciągu dnia przy jednoczesnym jego występowaniu nocą, świadczy o tle psychogennym występujących trudności. O zaburzeniach organicznych możemy mówić wtedy, gdy mężczyzna cierpi na brak erekcji zarówno dziennych jak i nocnych. Wówczas należy zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanego lekarza.

Zaburzenia prawidłowej erekcji – czym są?

Wiemy już czym jest oraz jak powstaje erekcja, znamy także jej podstawowe rodzaje. Nadszedł czas na poruszenie tematu zaburzeń wzwodu, z którymi na pewnym etapie swojego życia zmaga się wielu facetów. Problemy z utrzymaniem erekcji nie dotyczą jedynie panów w podeszłym wieku. Na problemy z erekcją podczas stosunku narzeka coraz więcej mężczyzn przed ukończeniem 30 roku życia! Według uczonych, wiek pacjentów z powyższymi zaburzeniami będzie stale się obniżał w wyniku pogarszającego się w stylu życia większości mężczyzn. Jakie czynniki mają znaczący wpływ na zaburzenia potencji?

Zaburzenia erekcji

Przyczyny zaburzeń erekcji

Lista czynników mających wpływ na męskie zmagania z zaburzeniami erekcji jest długa. Wśród samych przyczyn wyróżniamy te o podłożu fizycznym jak i psychicznym. Do najczęstszych możemy zaliczyć:

Problemy z utrzymaniem erekcji – co robić?

Jest już tak blisko, zaledwie chwila dzieli Was od osiągnięcia tak wyczekiwanej rozkoszy, aż tu nagle… napotykacie na schody.Problemy z utrzymaniem wzwodu to najczęstszy wróg udanych orgazmów. Oboje macie wielkie oczekiwania i równie duże chęci, jednak coś przeszkadza w szczęśliwym zakończeniu. Czy problemy z potencją muszą oznaczać, iż zbliżenie trzeba wrzucić do worka tych „nieudanych”? Absolutnie nie. Najgorszym rozwiązaniem w tym momencie byłoby poddanie się i załamanie rąk. Chwilowe zwiotczenie jeszcze niczego nie przesądza.

Dobrym posunięciem może okazać się zmiana pozycji współżycia. Nowe bodźce, a więc i nowe doznania, mogą szybko i skutecznie zaradzić zaistniałej sytuacji. Świetną pozycją ratunkową okaże się wejście w partnerkę od tyłu. Dodatkową pomocą na drodze do odzyskania erekcji okaże się zastosowanie symulacji udami lub dłońmi partnerki. Panaceum na kłopotliwe zwiotczenie mogą stanowić doustne preparaty wspomagające aktywność seksualną. Na ratunek mogą przyjść także niezwykle skuteczne zabawki erotyczne, które mają moc przedłużenia i wzmocnienia męskiego wzwodu. Do takich gadżetów możemy zaliczyć:

Jak zatem widać, istnieje sporo nieskomplikowanych i powszechnie dostępnych sposobów na zadbanie o silny i trwały wzwód. Nie bez znaczenia jest także reakcja kobiety na zaistniałą sytuację, która powinna cechować się łagodnością i wyrozumiałością. Poczucie winy mężczyzny nie jest bowiem sprzymierzeńcem udanych erekcji. Należy pamiętać, iż długotrwałe i przewlekłe zaburzenia w owej dziedzinie życia to temat, którego w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować.

Mężczyźni zmagający się z tym delikatnym problemem powinni zasięgnąć porady doświadczonego fachowca, np. seksuologa bądź urologa. Niektóre przypadki wymagają również leczenia psychoterapią małżeńską lub indywidualną bądź hipnoterapią. Spora część pacjentów odczuła także dużą zmianę po odbyciu serii zabiegów fizykoterapeutycznych. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku epizodycznych trudności ze wzwodem, które mogą wynikać z chwilowego zmęczenia czy gorszych relacji w związku lub kiepskiego nastroju spowodowanego nieporozumieniem bądź kłótnią z partnerką.

Zapobiegaj przede wszystkim!

Z przeprowadzanych badań wynika, że w przypadku mężczyzn przed trzydziestką aż 75% przypadków zaburzeń erekcyjnych ma podłoże psychogenne. Wielu mężczyzn reaguje w ten sposób w obliczu nadmiernego przeżywania kompleksów, strachu przed niechcianą ciążą czy lęku przed niepowodzeniem. Kolejną przyczyną męskich zaburzeń może być niehigieniczny tryb życia, w którym prym wiodą braku ruchu, otyłość czy używki, takie jak papierosy i alkohol. O czym wobec tego należy pamiętać, aby ograniczyć do minimum ryzyko kłopotliwych sytuacji?

Czym jest impotencja?

Wcześniej termin ten był używany zamiennie zbrakiem wzwodu podczas stosunku. Dzisiejsza wiedza pozwala jednak rozdzielić te dwie sytuacje i traktować je jako dwie różne przypadłości. Krótkotrwałe problemy z erekcją podczas stosunku są czymś normalnym i należy je odróżniać od całkowitej impotencji. Brak potencji to bowiem problem nieodwracalny o charakterze pejoratywnym. Współczesna medycyna umożliwia jednak skuteczną walkę z tą przypadłością i powrót do dawnej aktywności seksualnej. Tak więc głowa do góry! Problem z impotencją to nie ślepy zaułek, a w wydostaniu się z tej pułapki pomogą sprawdzone metody leczenia. Ponowne osiągnięcie wzwodu prącia jest możliwe dzięki zastosowaniu środków farmakologicznych bądź nowoczesnych zabiegów chirurgicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *