Opublikowano Dodaj komentarz

Mechanizm ejakulacji. Jak nasienie porusza się podczas orgazmu

Mechanizm ejakulacji

Zewnętrzną manifestacją męskiej ejakulacji, jest nasienie  wyrzucane z męskiego penisa podczas orgazmu. Ale co dzieje się w środku, gdzie nasienie zaczyna swoją drogę i jak przechodzi zanim zostanie wydalone z męskiego członka? O tym właśnie będziemy szczegółowo mówić na tej stronie. Poznamy mechanizm wytrysku, a także zrozumiemy co, dlaczego i w jakiej kolejności dzieje się wewnątrz mężczyzny, aby doszło do wytrysku i nasienie wylało się na zewnątrz.

Organy biorące udział w procesie ejakulacji

Wytrysk męski to proces wydalania nasienia (spermy), do którego w określonej kolejności przyczyniają się następujące narządy męskiego układu moczowo-płciowego:

1) Jądra są miejscem, gdzie produkowane są plemniki (męskie komórki płciowe). Ważne jest, aby zauważyć, plemniki są tylko 3% całości. Pozostałe 97% to wydzielina gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Dopiero razem, wszystkie te składniki (po zmieszaniu) tworzą spermę. Jądra są więc swego rodzaju punktem wyjścia, miejscem, od którego rozpoczyna się proces wytrysku u mężczyzn.

2) Wyrostki jądrowe pochodzą z jąder i są przytwierdzone do ich powierzchni. Tworzą kręty kanał, w którym plemniki dojrzewają, nabywają zdolności do poruszania się i zapłodnienia.

3) Nasieniowód jest przewodem, który transportuje dojrzewające plemniki do pęcherzyków nasiennych i prostaty. Są to dwa przewody, które biegną od każdego jądra po obu stronach pęcherza moczowego do pęcherzyków nasiennych.

Ejakulacja

4) Pęcherzyki nasienne – znajdują się za pęcherzem moczowym po obu jego stronach (lewej i prawej). Wnikając do nich przewodami nasiennymi, plemniki wzbogacają się o wydzielinę pęcherzyków nasiennych bogatą we fruktozę i inne składniki odżywcze, które są niezbędne plemnikom do utrzymania wigoru i ruchliwości poza organizmem mężczyzny. Oba kanały z pęcherzyków nasiennych wpływają następnie do gruczołu krokowego.

5) Prostata – wzbogaca swoim sokiem komórki plemnikowe. Sok ten upłynnia plemniki, zwiększając przestrzeń między nimi, co czyni je bardziej ruchliwymi. Ponadto sok ten pełni funkcję ochronną. Otaczając plemniki, chroni je przed kwaśnym środowiskiem pochwy i pozwala im dotrzeć do macicy w stanie nienaruszonym i bez uszkodzeń. Więcej o prostacie i jej roli w ejakulacji przeczytasz w innym artykule.

6) Gruczoły opuszkowo-gruczołowe (gruczoły Coopera) – znajdują się u nasady prącia (na samym początku nad kroczem), na początku cewki moczowej. Produkują one specjalną alkaliczną substancję, która smaruje cewkę moczową przed wytryskiem. Mocz jest kwaśny i środowisko w cewce moczowej jest takie samo, co dla plemników kwaśne środowisko jest szkodliwe. Tak więc przed wytryskiem kwasowość cewki moczowej jest neutralizowana przez wydzielinę gruczołu Coopera.

7) Cewka moczowa – biegnie od prostaty do czubka penisa. W tym miejscu wydostaje się nasienie.

Przemieszczanie się plemników podczas ejakulacji

Powyżej omówiliśmy wszystkie narządy w kolejności, w jakiej przechodzi przez nie nasienie.

Co się dzieje, kiedy się dzieje i jak się dzieje.

Nasienie podczas wytrysku

Penis jest stymulowany, a mężczyzna jest aktywnie pobudzony. Jądra wraz z przydatkami są podciągane do ciała i przygotowują partię plemników do wyrzucenia. Prostata i pęcherzyki nasienne zaczynają aktywnie produkować swoją wydzielinę, dzięki czemu pęcznieją i powiększają się. Gruczoły Coopera wydzielają również substancję, która alkalizuje kanał. Kiedy mężczyzna przeżywa orgazm, ściany przewodów nasiennych, pęcherzyków nasiennych i samej prostaty zaczynają się kurczyć, tworząc falę perystaltyczną, która powoduje przemieszczanie się plemników w górę przewodu nasiennego. Przepływają do pęcherzyków nasiennych, mieszając się z ich wydzieliną, a stamtąd do prostaty, gdzie są wzbogacane wydzieliną gruczołu krokowego. Nasienie wzbogacone o soki z prostaty i pęcherzyków nasiennych zamienia się w spermę, która jest odprowadzana z penisa przez cewkę moczową. To właśnie z powodu tych skurczów orgazm powoduje, że mężczyzna dochodzi porcjami, jak gdyby w pchnięciach, jedno po drugim, a nie w jednym nieprzerwanym pędzie.

Najczęstsze pytania dotyczące wytrysku

Dlaczego tracę erekcję po wytrysku?

Następuje okres refrakcji, okres regeneracji po wytrysku, swoiste doładowanie, kiedy to wrażliwość tkanek na stymulację ulega znacznemu zmniejszeniu.  W konsekwencji erekcja ustępuje. Okres ten jest inny dla wszystkich mężczyzn, i zależy od cech fizjologicznych każdego z nich i jego wieku. Z reguły im człowiek jest starszy, tym więcej czasu potrzebuje na powrót do swoich możliwości. U niektórych mężczyzn erekcja tylko słabnie, ale nie zanika całkowicie i w zasadzie mogą oni kontynuować uprawianie seksu. Ale mimo to mogą doświadczyć orgazmu dopiero po pewnym czasie, gdy minie okres rekonwalescencji i odzyskają wrażliwość. Często zdarza się to u młodych facetów, którzy właśnie rozpoczęli okres testosteronu. Czasem mogą pomóc suplementy.

Jak dużo nasienia wydziela się podczas wytrysku?

Przeciętny ejakulat waha się od 2-6g. Ale znowu jest to średnia liczba, która może się różnić w zależności od przypadku. Objętość ejakulatu może zależeć od równowagi wodnej organizmu, od odżywiania, a także od tego, jak dawno mężczyzna nie miał wytrysku. Na przykład, jeśli ostatni wytrysk miał 3 tygodnie temu, to teraz podczas orgazmu wytworzy więcej ejakulatu niż gdyby wytrysk miał wczoraj.

Mam nasienie wypływające zamiast wystrzeliwujące podczas wytrysku. Czy to normalne?

Nasienie może albo wypływać albo strzelać, oba są normalne. Najczęściej zależy to od stopnia pobudzenia i od tego, jak dawno temu mężczyzna doszedł po raz ostatni. To znaczy, jeśli ostatni raz uprawiałaś seks dwa tygodnie temu, podczas gdy jesteś przyzwyczajony do tego codziennie, to strzelanie po długim oczekiwaniu na seks jest gwarantowane!))

Jak długo trwa ejakulacja?

Trwa mniej więcej tak długo jak orgazm, średnio od 6 do 10 sekund.

Na co wskazuje obecność krwi w nasieniu? Albo uraz jakiegoś miejsca na drodze nasienia z jąder do główki penisa, albo obecność procesów zapalnych w układzie moczowo-płciowym. W obu przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza i poddać się badaniu.

Dodaj komentarz